• Warsztaty w Gminnym Klubie Twórczego Ucznia

• 16 stycznia 2023 roku w siedzibie Gminnego Klubu Twórczego Ucznia (Szkoła Podstawowa nr 2 w Gniewkowie) odbyły się warsztaty astronomiczne. Wzięli w nich udział uczniowie kl. IV-VI  oraz ich opiekunowie ze szkół podstawowych (Wierzchosławice, Szadłowice, Kijewo, Murzynno, Gniewkowo) - łącznie 37 osób. Warsztaty zorganizowały dyr. E.Torgowska i A.Bożko, opiekujące się Klubem, a przeprowadzili p. A. Wajer i p. J. Bożko.
      fotorelacja>>>>
      Warsztaty w GKZU Warsztaty w GKZU Warsztaty w GKZU Warsztaty w GKZU
      • Gminny Klub Twórczego Ucznia – logicznie i wesoło

•     Jesienią 2019 roku wznowił swą działalność Gminny Klub Twórczego Ucznia utworzony w 2001 roku przy Zespole Szkół w Gniewkowie (wtedy był to Gminny Klub Promocji Zdolnych), a potem działający przez wiele lat przy Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie. Na spotkanie organizacyjne zaproszenie przyjęły oraz wykazały chęć dalszej współpracy przedszkola, szkoła branżowa, szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Obecnie siedzibą Klubu jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Gniewkowie, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Gniewkowa Adam Straszyński. Przedstawiciele Klubu zadecydowali, że zimowe warsztaty, tematycznie związane z grami planszowymi, odbędą się w SP2 21 lutego 2020 roku.

Skąd pomysł na takie spotkanie? Przede wszystkim chęć odciągnięcia dzieci i młodzieży od komputerów czy telewizorów.

Gry planszowe to zabawki uniwersalne dla ludzi w różnym wieku, dlatego mogą skupiać najmłodszych, ich rodziców i dziadków. Dostarczają  rozrywki, ale także pozwalają ćwiczyć logiczne myślenie, poznawać świat, a przy okazji dobrze się bawić i integrować. A  integracja uczniów oraz nauczycieli  placówek  oświatowych   gminy to jeden z celów klubowych.

W tym roku szkolnym  na zajęcia przybyli uczniowie z Przedszkola Parowozik, Przedszkola Bajkowa Kraina, Szkoły Branżowej I Stopnia, Szkoły Podstawowej w Kijewie, Szkoły Podstawowej w Wierzchosławicach, Szkoły Podstawowej w Szadłowicach, Szkoły Podstawowej w Gąskach, Szkoły Podstawowej w Murzynnie. Swoich reprezentantów miała także Szkoła Podstawowa nr 2. Wszystkich podzielono na cztery grupy.

Trzy poznawały zasady i grały w  planszówki znane od lat lub nieco nowsze, takie jak „Leśne przygody”, „Doktor Ojboli”, „Gorący ziemniak” czy „Wesołe zagadki”. Zabawy w grupach prowadzili nauczyciele (p. A. Niewiadomska, p. A. Kozłowska, p. A. Murawska, p. M. Metera, p. A Wągrowska,  p. T. Frąszczak). Jedna grupa,  najliczniejsza - dwunastoosobowa, została wprowadzona w tajniki szachów przez burmistrza, który już na początku warsztatów przybliżył historię tej gry. Można było także obejrzeć prezentację poświęconą szachom przygotowaną przez p. A.Matyjasik. Z wypowiedzi gości wynikało, iż szachy są znane od 1500 lat, ale nie wiadomo, kiedy rozegrała się pierwsza  partia. Zapiski dotyczące tej gry znaleziono w Persji ok. VI wieku naszej ery. W Polsce lubił w nią grać Bolesław Krzywousty. Sama umiejętność gry w szachy była uznawana za zaletę, a ludzi w nią grających podziwiano za mądrość  i bystrość. Grupę burmistrza wspierały panie: A. Gancarczyk, K. Langner, I. Bardzińska-Prill oraz dyrektorzy szkół - p. M. Kucharska i M. Płachecińska.

Po zajęciach w grupach w stołówce szkolnej na wszystkich uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice uczniów SP2.

Ostatnia część  zimowych warsztatów to prezentacje grup. Każdy mógł zabrać głos i podzielić się swoimi przemyśleniami. Pan burmistrz ufundował kronikę (poprzednia prowadzona od 2001 roku została już wypełniona pamiątkowymi wpisami), którą przekazał na ręce dyr. E.Torgowskiej.

Może niektórzy zaprosili tego dnia lub w najbliższym czasie rodzeństwo, kolegów  czy rodziców, by wspólnie spędzić czas, jak to bywało kiedyś:

Czy grając w szachy, gdy pierwszymi ściegi
               Śmiertelna złowi  króla twego matnia,
               Pomyślisz sobie: tak stały szeregi,
               Gdy się skończyła nasza gra ostatnia.      (A. Mickiewicz Do M***)

Warsztaty przeprowadziły dyr. E.Torgowska oraz A. Bożko - inicjatorki powstania Klubu w 2001 roku, koordynujące jego pracami już prawie 20 lat.

Następne spotkanie wiosną.                                                                                                                                                                      Anna Bożko

Galeria fotograficzna   >>>

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 serdecznie dziękuje Burmistrzowi Gniewkowa Adamowi Straszyńskiemu za poświęcenie czasu dzieciom i młodzieży, a także dyrektorom i nauczycielom szkół biorących udział w warsztatach,  przyjaciołom Klubu, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi za udaną współpracę.

Elżbieta Torgowska