• Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

          • Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewkowie upamiętniła 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny.

          • Sukcesy uczennicy w konkursach przedmiotowych

          • 29.04.2021r. z rąk Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 Elżbiety Torgowskiej Hanna Mikuszewska odebrała przekazane przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty statuetkę oraz zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata z chemii i tytułu finalisty z matematyki.
            Życzymy dalszych sukcesów w kolejnych latach edukacji

          • Szkolny Konkurs Literacki Młodzi Twórcy

          •     26 kwietnia 2021r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Literacki Młodzi Twórcy, który odbył się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej realizowanej przez nauczycieli języka polskiego Zaczytana szkoła. Do 18 kwietnia chętni  uczniowie przesłali swoje prace, które napisali na jeden z trzech tematów. Najczęściej wybierali list do przyjaciela o życiu w czasie pandemii oraz wiersz o tematyce młodzieżowej. Była to kolejna okazja, by uczniowie mogli rozwinąć wyobraźnię, zaprezentować własną twórczość, wykorzystać techniki komputerowe  w pracy oraz rywalizować z rówieśnikami. Do organizatorów konkursu swoje prace nadesłało 15 uczniów kl. VI-VIII. A byli to:

            VIIIa Dominika Gruszecka
            VIIa Anna Głowacka, Maja Piernik, Izabela Kaszczej-Kaszczejewska, Krzysztof Białka
            VIIb Anastazja Wierciło, Hanna Ozga, Maja Gurzyńska, Wiktoria Losik, Oliwia Losik, Miłosz Kręc
            VIb Liliana Kolczyńska, Filip Bożko
            VIc Paweł Łukojć, Oliwia Barczak

            Komisja w składzie Anna Bożko, Dorota Wieczorek, Agnieszka Polanowska za zgodność z tematem, oryginalne ujęcie zagadnienia, poprawność stylistyczno-językową, ortograficzną i interpunkcyjną oraz samodzielność wyróżniła osiem prac, przyznając uczniom następujące miejsca.

            I miejsce - Dominika Gruszecka, Anastazja Wierciło
            II miejsce - Maja Gurzyńska, Miłosz Kręc
            III miejsce - Liliana Kolczyńska, Filip Bożko
            Wyróżnienia: Paweł Łukojć, Izabela Kaszczej- Kaszczejewska

            Jerzy Pilch powiedział: ”W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.” Gratulujemy uczniom, którym się to udało.

          • Dzień Ziemi 2021

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gniewkowie w dniach 21-23.04 2021 obchodzili Dzień Ziemi pod hasłem ''PRZYWRÓĆ NASZĄ ZIEMIĘ''. W tym roku do tego dnia przygotowaliśmy się szczegółowo. Klasa IV a zrealizowała Projekt Edukacyjny Zielone Laboratorium Lafarge. Natomiast klasa III a i klasy VII są t w trakcie realizacji Projektu Edukacyjnego Aktywni Błękitni. Klasy I-III oraz klasy IV-VIII na godzinach wychowawczych zapoznały się z ideą uchwalenia tego dnia oraz obejrzały filmy o tematyce związanej z Ziemią, np. Dzień Ziemi - jak dbać o naszą planetę? Światowy Dzień Ziemi. Nauczyciele na zajęciach poruszyli następujące zagadnienia: dwutlenek węgla, czyli jak ograniczyć zanieczyszczenie; woda, czyli jak oszczędzać zasoby niezbędne do życia; recykling i rekultywacja środowiska przyrodniczego; parki narodowe ze szczególnym uwzględnieniem Białowieskiego Parku Narodowego; zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego; ochrona przeciwpowodziowa a występowanie i skutki powodzi; Stop suszy!; odnawialne źródła energii.

            W tym dniu najważniejsze stało się hasło ''Ziemia naszym domem - pokaż, jak o nią dbasz ''. Dlatego uczniowie w dniach 21-23.04. 2021 roku sadzili drzewka, krzewy kwiaty, oszczędzali wodę, segregowali śmieci, przeprowadzali recykling, kupowali mniej towarów, sprzątali swoje najbliższe otoczenie. Ten dzień był dniem szczególnym bez odpytywania, zadawania prac domowych, klasówek, prac klasowych, sprawdzianów, kartkówek. Można było się kolorowo przebrać. Chętni wykonali zdjęcie (oczywiście w kolorowym stroju) z globusem.

            Podczas trwania Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski przygotował quizy na temat tego wydarzenia.

            Uczniowie wzięli udział w Konkursie o Puszczy Białowieskiej, w którym należało wykonać: plakat, zdjęcie, prezentację lub napisać opowiadanie, artykuł. Mamy nadzieję, że wszyscy spędzili miło czas i poszerzyli swoje wiadomości o naszej wspaniałej planecie.

          • 21.04. - Międzynarodowy Dzień Kreatywności i Innowacji 

          • W tym dniu, uczniowie klas I-III włączyli się akcję rozwijającą ich twórczą kreatywność, podczas której tworzyły niesamowite projekty. Z zapałem realizowały przygotowane przez wychowawców ciekawe zadania - eksperymenty, doświadczenia, prace plastyczne, wesołe kanapki, owocowe zwierzęta, skarpetkowe stworki. Ten twórczy dzień dostarczył wiele uśmiechu i radości. 
            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: 

            Dzieci z klasy IIa, IIb, IIc podczas lekcji języka angielskiego tworzyły głowy ludzików przypominając sobie jednocześnie słownictwo - nazwy części ciała. Uczniowie bardzo kreatywnie podeszli do wykonania zadania i niektóre ludziki otrzymały swoje imiona.

            Podczas lekcji wychowania fizycznego uczniowie klasy IVa nie tylko rozwijają swoje talenty sportowe. W Dniu Kreatywności zajęli się projektowaniem maskotek igrzysk olimpijskich. Zapraszamy do obejrzenia:

            Uczniowie klas IV-VIII wykazali się niezwykle twórczymi pomysłami na lekcjach. Tworzyli "Księgę Cytatów" z ulubionych lektur. Zmierzyli się z Matematycznym Escape Roomem. Rozwiązywali krzyżówkę, której hasło brzmiało: kreatywny. Przygotowali projekt z opisem swojego ulubionego sklepu oraz mapę skojarzeń do tematu: How to be creative on English? (Jak być kreatywnym na języku angielskim?). Rozwiązywali rebusy, zagadki, zadania. Wykonali mapę rozmieszczenia elektrowni w Polsce oraz plakaty zabytków i atrakcji stolic Europy. Wzięli udział w szkoleniu "Przemoc w szkole - konflikty i ich rozwiązywanie" w ramach Programu Młodzi w Akcji+.

          • Dzień Rowerowy

          • 19.04. obchodzimy Dzień Rowerowy. Nasi uczniowie od piątku chętnie włączali się w obchody tego święta. Aktywny odpoczynek i relaks na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na poprawę samopoczucia i wspólne spędzenie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi.

            Dziękujemy za udostępnienie fotorelacji i życzymy wielu pogodnych chwil, aby móc przebywać jak najwięcej czasu na rowerowych wycieczkach.
             

          • Konkurs Recytatorski

          • 15 kwietnia 2021r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski „Kujawscy poeci”. Uczniowie recytowali wybrane wiersze Franciszka Becińskiego, Jana Kasprowicza i Edwarda Stachury.
            W konkursie wzięło udział 11 uczniów klas VI–VIII. Komisja w składzie A. Bożko, A. Polanowska i D. Wieczorek  przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

            I  miejsce - Maja Korpas,  klasa VIIb

            II miejsce - Nadia Wasila, klasa VIa

            III miejsce - Wiktoria Szerszeń, klasa VIIIa

            Wyróżnienia otrzymali:

            Izabela Kaszczej – Kaszczejewska, klasa VIIa

            Paweł Łukojć, klasa VIc

            Sara Metera, klasa VIIIa

            Maja Piernik, klasa VIIa

            Kryteria oceny wystąpień uczniów były następujące: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu (rozumienie treści), kultura słowa (dykcja, emisja głosu – tempo recytacji, intonacja, akcentowanie), ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).

            Cieszymy się, że w czasie pandemii i nauki zdalnej uczniowie podjęli trud nauczenia się wierszy na pamięć. Serdecznie gratulujemy.

          • Dzień Czekolady

          • Z okazji przypadającego 12 kwietnia Dnia Czekolady w klasie IIIa zrobiło się bardzo słodko. Podczas lekcji on-line uczniowie obejrzeli film pt. „Fabryka czekolady”. Dzieci poznały nie tylko tajniki produkcji i pochodzenie tego słodkiego przysmaku, ale dowiedziały się także, jakie wartości odżywcze ona zawiera. Spożywana w umiarkowanych ilościach ma też pozytywny wpływ na nasze zdrowie, wspomagając układ krążenia i pracę mózgu.
            Była to również bardzo dobra okazja, aby w ramach realizacji programu preorientacji zawodowej poznać i zobaczyć jak wygląda praca cukiernika.
            Nie można oczywiście zapominać o tym, że czekolada wyraźnie poprawia nastrój, dlatego uczniowie wraz z rodzicami przygotowali po lekcjach coś czekoladowego w swoich domach.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: 

          • Konkurs Wiedzy o Astrobiologii ASTROPHILES

          • Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Paweł Łukojć z klasy VI c zakwalifikował się do drugiego etapu Konkursu Wiedzy o Astrobiologii ASTROPHILES.

            Organizatorem konkursu jest Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa Mentis w Warszawie.

            Paweł swoje zainteresowania  astronomią  rozwija uczestnicząc w realizacji  Projektu  Niebo nad Astrobazami. Opiekunami Pawła są Pani Alina Wajer i Pan Janusz Bożko.

            Dla niewtajemniczonych: astrobiologia jest nową dziedziną, która powstała z połączenia astronomii, biologii, chemii, fizyki i geologii. Jej celem jest szukanie życia bądź jego śladów w kosmosie. Badacze reprezentujący różne dyscypliny nauki połączyli siły, by odpowiedzieć na pytania: Co to jest życie? Czy życie rozwinęło się na Ziemi? A może trafiło tu z przestrzeni kosmicznej i znalazło podatny grunt do dalszego rozwoju? Jakie warunki środowiskowe muszą być spełnione, by życie mogło się rozwijać? Czy obce formy życia mogą być podobne do tych znanych z Ziemi? A może wyglądają zupełnie inaczej niż wszystko, co możemy sobie wyobrazić?

            Nie są to proste zagadnienia. Bardzo gratulujemy.

            Życzymy powodzenia w II etapie konkursu!

          • Światowy Dzień Sztuki

          • ​​​​​​​​​​​​   Światowy Dzień Sztuki, który obchodzimy 15 kwietnia, to ten sam dzień, w którym urodziny obchodzi jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych artystów w historii - Leonardo da Vinci- włoski malarz, rzeźbiarz, wynalazca, pisarz, muzyk, filozof epoki renesansu. Sztuka daje nam rozrywkę szczególnie tak potrzebną w obecnych czasach, pozwala oderwać się od trudnej rzeczywistości, sprawia, że świat staje się piękniejszy. Wszystko zależy od naszej otwartości na wszelkie działania z nią związane. Sztuki plastyczne towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, począwszy od pradawnych malowideł ściennych, skończywszy na dzisiejszej grafice komputerowej, sztukach nowych mediów. Klasy siódme mają właśnie w programie działania związane ze współczesnym obliczem sztuki. Dlatego prezentujemy przy okazji kilka prac naszych uczniów. Kontakt ze sztuką wspomagają także różne akcje np. odtwarzania dzieł sztuki w warunkach domowych. Zaczęło się to od Muzeum J. Paula Getty'ego z Los Angeles, które w dobie pandemii rzuciło internautom właśnie takie wyzwanie. Ten niewątpliwie bardzo kreatywny sposób na spędzenie domowej izolacji dotarł również do Polski. Uczniowie klas siódmych mieli możliwość spróbowania swoich możliwości w tym temacie na lekcjach plastyki. Myślę, że efekty są naprawdę piękne.

            Swiatowy_Dzien_Sztuki_prezentacja1.pdf

            Swiatowy_Dzien_Sztuki_prezentacja2.pdf

             Z okazji Dnia Sztuki nauczyciel muzyki zaprezentował prace, które uczniowie wykonywali podczas lekcji. W klasie 4 dzieci miały za zadanie przedstawić na rysunku to co słyszą w muzyce. Słuchały piosenki z filmu "Król Lew" i "Kraina Lodu". Następnie na podstawie tych piosenek narysowały swoje obrazki. Klasa 6 brała udział w muzycznym quizie, który przybliżał różne formy muzyczne, także takie, które zawierają więcej elementów niż muzyka. W załączeniu screen z przeprowadzonej lekcji.


            Przedstawiamy nowe wersje dzieł:

            Flipbooki wykonane przez uczniów:

          • Bierzemy udział w projekcie  LEKCJA: ENTER

          • Edukacja zdalna to wyzwanie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Zaistniała sytuacja wymaga nowego podejścia do systemu edukacji, dlatego w naszej szkole realizowany jest projekt edukacji cyfrowej - "Lekcja: Enter”,  w ramach którego uczestniczymy w szkoleniach doskonalących kompetencje cyfrowe i metodyczne.

            Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej a jego cel to przygotowanie kadry kierowniczej do efektywnego wdrożenia TIK w szkole oraz nauczycieli do kreatywnego wykorzystania e-zasobów i urządzeń mobilnych na lekcjach. Projekt prowadzony jest przez Fundację Orange w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytutem Spraw Publicznych. Wzięliśmy również udział w Forum Dyrektorów Placówek Oświatowych zorganizowanym przez Polski Instytut Rozwoju Rynku, którego tematem było „Przygotowanie placówki do nowego roku szkolnego”.

          • Wyniki konkursu „Wiosna wokół nas!”

          • Prezentujemy Wam wyniki konkursu „Wiosna wokół nas!”, który polegał na wykonaniu zdjęć budzącej się do życia przyrody. Konkurs został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.
            Dla każdego z uczestników konkursu przewidziany jest drobny upominek. Uczniowie bez problemu dostrzegli pierwsze oznaki wiosny, pomimo tego, że w tym roku wita nas ona wyjątkowo ospale. Zresztą zobaczcie sami!

            Kategoria klasy I-III
            1 miejsce –  Matylda Graj 2c
            2 miejsce – Oliwia Zielińska 2b
            3 miejsce – Natalia Wesołowska 2c, Wojciech Morawiec 3a

            Kategoria klasy IV-VIII
            1 miejsce – Martyna Szewczyk 6a
            2 miejsce – Zuzanna Bromka 7c
            3 miejsce – Karina Pawlak 4a, Lidia Sobczak 6a, Weronika Jaskulska 6b, Żaneta Konieczka 7a
            Wyróżnienia: Aleksandra Włodarska 7d, Filip Bożko 6b, Jakub Jędrzejczak 7c, Magdalena Bilicka 4a, Nikola Gotowalska 7c, Paulina Kwiatkowska 7a

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w rocznicę urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji uczniowie klasy 2c rozmawiali na temat książek, prezentowali swoje ulubione lektury, a następnie wykonali ilustracje i okładki różnych książek zachęcając rówieśników do ich przeczytania.
            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

          • Ozdoby wielkanocne 

          • Wielkanoc to szczególny czas, na który warto przygotować coś wyjątkowego. Dlatego ozdoby wielkanocne są nieodłącznym atrybutem świąt. Symbolizują naszą radość i podkreślają nastrój. Są także symbolem nadchodzącej wiosny i odradzającej się przyrody.
            Uczniowie klas I-III przygotowali dla siebie i swoich bliskich dekoracje wielkanocne. 
            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

          • Świąteczny konkurs 

          • Uczniowie klasy 2c wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. „Kartka wielkanocna dla moich bliskich” organizowanym przez Uniwersytet Dzieci. 
            Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu!