Już od 11 lat pierwsza sobota września dla Polaków w naszym kraju i za granicą to dzień wyjątkowy. W miastach, miasteczkach, parkach, ogrodach, na rynkach i w salach zamkniętych spotykają się starsi i młodsi, czynni zawodowo lub odpoczywający po latach pracy ludzie różnych zawodów, uczniowie szkół podstawowych, branżowych, studenci. Wszystkich jednoczy miłość do książek, chęć powrotu do lat młodości, czasu czytania lektur szkolnych. Niektórzy po raz kolejny odkrywają czar słów: Quo vadis, Domine… lub Podkomorzy najwyższe brał miejsce za stołem/Z wieku mu i z urzędu ten zaszczyt należy. Inni słyszą je po raz pierwszy. Jednych i drugich łączy tego dnia Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Nasza mała społeczność gniewkowska prawie od początku bierze udział w tym przedsięwzięciu. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Doktora Jana Dreckiego w Gniewkowie współorganizuje tę akcję (wcześniej jako Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie).
3 września w sali przy OSP zebrani przypomnieli sobie, jak to strzelec nie dochował przysięgi, zbójcy ulitowali się nad kupcem i jego dziećmi, a diabeł czmychnął przez dziurkę od klucza. Wszystko zaś przy świetle księżyca lub gdy zorza w okienku błyska, wiatr szumi po gęstym lesie, woda się burzy i wzdyma, a lilie rosną tak wysoko, jak pan leżał głęboko. O tych dziwach w tym roku, bowiem były czytane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie w Gniewkowie utworem „Romantyczność” rozpoczęła pani A. Magdowska – Sekretarz Gminy, a następnie interpretowali głosowo ballady i romanse panie: E. Torgowska, L. Stejter, M. Baranowska, D. Kucharska, M. Sikorska-Rybarczyk, M. Kucharska, M. Czeladka, L. Dragon, A. Kozłowska, A. Marczak, M. Świderska, A. Kasperek, J. Słaboszewska-Nowak, J. Marek, E. Kruczykowska oraz panowie: Sz. Krzysztofiak, P. Stefański, A. Pułaczewski, K. Orent, T. Gremplewski, J. Bożko, M. Kowalkowski, M. Heidinger, E. Głuszak, M. Bus, B. Cieczko, P. Drzażdżewski, J. Milewski, Sz. Chmielewski. To zaproszeni goście, a sami zgłosili się i odważnie wystąpili młodzi czytelnicy - Nikola Brusiłowicz oraz Marceli Owczarzak. Jak widać, coraz więcej osób dołącza do akcji. Przypomniane zostały utwory: To lubię, Świteź, Świtezianka, Pani Twardowska, Dudarz, Rybka, Lilije, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Rękawiczka.
Na zakończenie spotkania kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej p. Beata Stępczyńska wręczyła nagrody uczniom, którzy w czerwcu wzięli udział w konkursie literackim Królowa Jadwiga Piastówna z Linii Kujawskiej. Ze Szkoły Podstawowej nr 2 nagrody otrzymali: w grupie wiekowej IV-VI - Jędrzej Rychlewski, Wojciech Ozga, Wojciech Morawiec, w kl.VII-VIII - Kamil Szypura, Filip Bożko, Anastazja Wierciło, Maja Gurzyńska, Miłosz Kręc, Paweł Łukojć. Słowa podziękowania skierowano również do nauczycieli, którzy zachęcili i przygotowali uczniów do konkursu.
Uroczystość prowadziły uczennice SP2: Nadia Wasila, Agata Krzemień, Karina Pawlak.
Książek nie czyta się po to, żeby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać - powiedział Jerzy Pilch. Akcja Narodowe Czytanie to doskonała okazja, by powrócić do utworów, które się kiedyś pokochało, a ten dzień uczynić wspólnym świętem czytelnictwa. Przyczyniła się do tego po raz kolejny nasza mała społeczność.