• Niecodzienna lekcja historii

          • Uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Odbyła się ona 19 września  w Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gniewkowie. Ósmoklasiści obejrzeli wystawę "Zbrodnia pomorska 1939" przygotowaną przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie dowiedzieli się o zbrodniach, jakich Niemcy dopuścili się na terenie Kujaw i Pomorza w 1939 roku. Ofiarami hitlerowców była przede wszystkim inteligencja. Egzekucje odbywały się w różnych miejscach, między innymi w lasach gniewkowskich. Ósmoklasiści mogli zobaczyć zdjęcia, mapy oraz prezentację na ten temat, którą przygotował pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. 

            Ta niecodzienna lekcja historii bez wątpienia poszerzyła wiedzę na temat tragicznych losów mieszkańców Kujaw i Pomorza. 

          • Program Laboratoria Przyszłości w Naszej Szkole

          • „Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących
            szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych
            wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie
            finansowe na zakup wyposażeniatechnicznego niezbędnego do rozwoju
            umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.”

            W ramach programu szkoła pozyskała środki na zakup nowoczesnych pomocy szkolnych.  Między innym udało się przystosować i wyposażyć jedną z sal lekcyjnych na potrzeby „laboratorium robotyki”. Zostały zakupione programowalne roboty Codey Rocky oraz zestawy do montażu robotów SkriBot. Pracownia została odpowiednio umeblowana, a także wyposażona w nowoczesny monitor interaktywny i przenośne komputery z oprogramowaniem.

            W bieżącym roku szkolnym, w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia, uczniowie klas młodszych poznają tajniki programowania robotów, rozwijają także swoje uzdolnienia techniczne budując modele robotów z zestawów elementów konstrukcyjnych. Poniżej uczniowie klasy 2 w trakcie zajęć.

          • Spotkanie z policjantem

          • 15 września 2022r. naszą szkołę odwiedził policjant z Komisariatu Policji w Gniewkowie, który przeprowadził pogadanki profilaktyczne.

            Podczas spotkania uczniowie klas I mieli okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz prawidłowym zachowaniu się na przejściu dla pieszych. Policjant szczególną uwagę zwrócił na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci na drodze oraz podreślił ważną rolę jaką pełnią elementy odblaskowe. Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Policjant odwiedził również uczniów klas VIII, gdzie przeprowadził profilaktyczne pogadanki na temat Cyberprzemocy i hejtu, uświadomił młodzieży jakie zagrożenia niesie dla Internet.

            Dziękujemy Panu Arturowi Wiater z Komisariatu Policji w Gniewkowie za zaangażowanie i efektywnie spędzony czas.

          • SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

          • Salvador Dali, hiszpański malarz, to jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku oraz najbardziej znany surrealista. W swojej twórczości wykreował świat z pogranicza jawy i snu, pełen symbolicznych treści. Obok jego dzieł nie można przejść obojętnie.

            Uczniowie klas 4 - 8 mieli niebywałą okazję zwiedzić wystawę dzieł Salvadora Dali, która znajdowała się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie. Na ekspozycję składały się liczne grafiki, ceramika w postaci kafelków i talerzy, a także płaskorzeźba.

            Pan Dyrektor Paweł Mikuszewski oprowadził nas po galerii oraz przybliżył sylwetkę artysty. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali ciekawostek związanych z twórczością Salvadora Dali. Oglądaniu dzieł towarzyszyły liczne komentarze i niekiedy skrajne emocje. Dzieci i młodzież z pewnością zapamiętają niezwykłe, charakterystyczne elementy wyróżniające grafiki tego surrealisty.

            Była to z pewnością bardzo ciekawa lekcja i niezapomniane obcowanie ze sztuką.

          • NARODOWE CZYTANIE 2022

          •    Już od 11 lat pierwsza sobota września dla Polaków w naszym kraju i za granicą to dzień wyjątkowy. W miastach, miasteczkach, parkach, ogrodach, na rynkach i w salach zamkniętych spotykają się starsi i młodsi, czynni zawodowo lub odpoczywający po latach pracy ludzie różnych zawodów, uczniowie szkół podstawowych, branżowych, studenci. Wszystkich jednoczy miłość do książek, chęć powrotu do lat młodości, czasu czytania lektur szkolnych. Niektórzy po raz kolejny odkrywają czar słów: Quo vadis, Domine… lub Podkomorzy najwyższe brał miejsce za stołem/Z wieku mu i z urzędu ten zaszczyt należy. Inni słyszą je po raz pierwszy. Jednych i drugich łączy tego dnia Akcja Narodowe Czytanie organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Nasza mała społeczność gniewkowska prawie od początku bierze udział w tym przedsięwzięciu. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Doktora Jana Dreckiego w Gniewkowie współorganizuje tę akcję (wcześniej jako Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie).

               3 września w sali przy OSP zebrani przypomnieli sobie, jak to strzelec nie dochował przysięgi, zbójcy ulitowali się nad kupcem i jego dziećmi, a diabeł czmychnął przez dziurkę od klucza. Wszystko zaś przy świetle księżyca lub gdy zorza w okienku błyska, wiatr szumi po gęstym lesie, woda się burzy i wzdyma, a lilie rosną tak wysoko, jak pan leżał głęboko. O tych dziwach w tym roku, bowiem były czytane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Narodowe Czytanie w Gniewkowie utworem „Romantyczność” rozpoczęła pani A. Magdowska – Sekretarz Gminy, a następnie interpretowali głosowo ballady i romanse panie: E. Torgowska, L. Stejter, M. Baranowska, D. Kucharska, M. Sikorska-Rybarczyk, M. Kucharska, M. Czeladka, L. Dragon, A. Kozłowska, A. Marczak, M. Świderska, A. Kasperek, J. Słaboszewska-Nowak, J. Marek, E. Kruczykowska oraz panowie: Sz. Krzysztofiak, P. Stefański, A. Pułaczewski, K. Orent, T. Gremplewski, J. Bożko, M. Kowalkowski, M. Heidinger, E. Głuszak, M. Bus, B. Cieczko, P. Drzażdżewski, J. Milewski, Sz. Chmielewski. To zaproszeni goście, a sami zgłosili się i odważnie wystąpili młodzi czytelnicy - Nikola Brusiłowicz oraz Marceli Owczarzak. Jak widać, coraz więcej osób dołącza do akcji. Przypomniane zostały utwory: To lubię, Świteź, Świtezianka, Pani Twardowska, Dudarz, Rybka, Lilije, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Rękawiczka.

                Na zakończenie spotkania kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej p. Beata Stępczyńska wręczyła nagrody uczniom, którzy w czerwcu wzięli udział w konkursie literackim Królowa Jadwiga Piastówna z Linii Kujawskiej. Ze Szkoły Podstawowej nr 2 nagrody otrzymali: w grupie wiekowej IV-VI - Jędrzej Rychlewski, Wojciech Ozga, Wojciech Morawiec, w kl.VII-VIII - Kamil Szypura, Filip Bożko, Anastazja Wierciło, Maja Gurzyńska, Miłosz Kręc, Paweł Łukojć. Słowa podziękowania skierowano również do nauczycieli, którzy zachęcili i przygotowali uczniów do konkursu.

            Uroczystość prowadziły uczennice SP2: Nadia Wasila, Agata Krzemień, Karina Pawlak.

                Książek nie czyta się po to, żeby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać - powiedział Jerzy Pilch. Akcja Narodowe Czytanie to doskonała okazja, by powrócić do utworów, które się kiedyś pokochało, a ten dzień uczynić wspólnym świętem czytelnictwa. Przyczyniła się do tego po raz kolejny nasza mała społeczność.