Z okazji nadchodzącej wiosny klasa IIIA przyłączyła się do wydarzenia organizowanego przez MGOKSiR Gniewkowo [OBY DO WIOSNY]. Uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Milenę Jastrzębską, podczas których tworzyli swoje małe marzanny. Do ich wykonania wykorzystano materiały naturalne, które były przyjazne zarówno dla dzieci i środowiska.
Warsztaty – tworzenie marzanny
- 27
19 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny
Z tej okazji zajęcia z uczniami przebiegały w nieco odmiennej formie.
Podczas lekcji języka polskiego czytaliśmy wiersze, których tematem przewodnim była wiosna. Zadaniem uczniów było wykonanie prac plastycznych inspirowanych poezją oraz omawianie środków artystycznych. Czytaliśmy wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, Marka Grechuty, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i inne. Uczniowie układali rymowanki o wiośnie i pisali własne zakończenie do wierszy „Mrówko, ważko, biedronko” oraz „Który stwarzasz jagody”. Podczas lekcji matematyki i informatyki uczniowie oglądali filmy, np. „Zdrowe odżywianie”, „Bursztyn”. Następnie wypełniali karty pracy, rozwiązywali zagadki, krzyżówki, rebusy oraz quizy matematyczne. Na rysunkach o tematyce wiosennej zapisywali wzory fizyczne. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie utrwalali słownictwo dotyczące nazw produktów żywnościowych, rysując swoje własne piramidy żywnościowe i podpisując po angielsku nazwy produktów. W ten sposób przeanalizowali swoją dietę. Inni uczniowie pracowali metodą kolażu, realizując temat What about Spring 2021. Na lekcjach geografii, w ramach lekcji powtórzeniowej z działu Przemysł Polski, uczniowie wzięli udział w konkursie polegającym na rozwiązaniu krzyżówki i poddaniu hasła głównego. Młodzież wykonała szereg prac dotyczących oznak wiosny. Na biologii uczniowie przeprowadzali obserwacje dotyczące budowy i działania oka oraz podzielili się wynikami obserwacji i wyciągnęli z nich wnioski. Młodzież poszukiwała również wiosennych śladów w przeszłości, utrwalając daty urodzin ważnych postaci czy ciekawych wydarzeń w historii świata, Polski i regionu. Przeprowadzono konkurs, w którym uczniowie odgadywali, kto jest na odsłanianej ilustracji (politycy/postaci historyczne), kto lub co nie pasuje do opisu postaci lub wydarzenia. „Zrób to sam - wiosenne dekoracje” oraz „Analiza dawnych i współczesnych dzieł sztuki - w wiosennym klimacie” to tematy zajęć plastycznych. Młodsi uczniowie projektowali i wykonywali formy sztuki użytkowej - Wiosenne dekoracje. Tworząc prace, stosowali w praktyce elementy plastyczne: kształt i fakturę. Chętni mogli wykonać również fotografie. Siódmoklasiści tworzyli wypowiedź artystyczną z wykorzystaniem współczesnych możliwości twórczych, które daje sztuka nowych mediów.
To był dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. Z radością powitaliśmy wiosnę.
45
Pierwszy dzień wiosny w SP2
Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni do zabawy. Ubrani na zielono z uśmiechami na twarzach prezentowali wiosenne dekoracje, Marzanny oraz gry i zabawy o tematyce wiosennej.
Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom i pracownikom szkoły.
60
Trzeci dzień zmagań z egzaminem próbnym
- 3
Program „AKTYWNI BŁĘKITNI”
W środę 17 marca 2021 roku odbyło się spotkanie online klas VII naszej szkoły z Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu – panem Ireneuszem Taraszka. Tematem spotkania były działania ratownicze i zabezpieczające podczas powodzi.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach udziału naszej szkoły w Programie Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”. Głównym zadaniem Programu jest upowszechnienie i usystematyzowanie wiedzy oraz wyrobienie poprawnych nawyków i postaw dotyczących wody oraz szeroko rozumianej gospodarki wodnej. Na zajęciach edukacyjnych uczniowie dowiedzą się, jak istotne jest racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych, w tym ochrona przeciwpowodziowa oraz zapobieganie skutkom suszy.
Drugi dzień próbnych egzaminów w naszej szkole
Dzisiaj spotkanie ósmoklasistów z ”królową nauk” MATEMATYKĄ. Poniżej kilka zdjęć.
1
Sukces uczennicy w konkursie przedmiotowym z chemii
Miło nam poinformować, że nasza uczennica Hanna Mikuszewska została laureatem konkursu przedmiotowego z chemii, organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Aby uzyskać tytuł laureata, musiała przejść z sukcesem przez trzy etapy konkursu, osiągając na każdym z nich wysoki wynik i pokonując innych uczniów z całego województwa.
Uczennica wzięła także udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie wiedzy chemicznej, organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Przeszła pierwszy etap, mierząc się tym razem z uczniami z całej Polski. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia podczas udziału w dalszych zmaganiach chemicznych.
Gratulujemy!
Próbny egzamin ósmoklasisty w naszej szkole
Uczniowie najstarszych klas naszej szkoły od dzisiaj uczestniczą w próbnym egzaminie ósmoklasisty organizowanym przez CKE. Mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności przed majowym egzaminem.
Dzisiaj dzień z językiem polskim. Życzymy powodzenia, trzymamy kciuki.
2
12 marca obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Matematyki, a 14 marca Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocą greckiej litery π jest stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie spamiętać. Liczba ta, zwana również ludolfiną, odnosi się do stosunku długości obwodu koła i jego średnicy.
Nasi uczniowie włączyli się w te obchody. Na lekcjach matematyki obejrzeli film: „Niewymierna Liczba Pi”, zapoznali się z wierszem naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej, „Liczba Pi” oraz przygotowali prace plastyczne.
10
12 marca Ogólnopolski Dzień Matematyki
Uczniowie klas II-III tego dnia mieli możliwość wziąć udział w grach i zagadkach matematycznych przygotowanych przez wychowawców. Dzień Matematyki skierowany jest nie tylko dla miłośników przedmiotów ścisłych, ale dla wszystkich zainteresowanych. Poprzez zabawy w zespołach klasowych pokazano inne aspekty matematyki, które mogą być przyjemne i dawać satysfakcję.
24
Dzień Kobiet
Niezwykła lekcja kaligrafii w klasie I a
Uczniowie klasy I a mieli okazję spróbować swoich sił podczas pisania piórem, a dokładniej drewnianą obsadką ze stalówką maczaną w atramencie. Dzięki temu mogli poczuć się jak bohaterka książki „Plastusiowy pamiętnik” – Tosia, z którą zapoznali się w trakcie pracy z lekturą. Podczas prób pisania zabawy, brudnych paluszków i kleksów było co nie miara. Dzieci zgodnie przyznały, że obecnie pisze się im o wiele prościej i czyściej niż dawniej.
16
Hania Mikuszewska finalistką etapu wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki
Jak już wcześniej informowaliśmy Hania Mikuszewska uczennica klasy 8a zakwalifikowała się do rejonowych etapów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z matematyki, chemii i fizyki. Etapy rejonowe dla Hani zakończyły się sukcesem. Uczennicy udało się zakwalifikować do kolejnych etapów konkursów. To ogromne osiągnięcie, zwłaszcza w tak trudnym dla wszystkich czasie.
W zmaganiach z matematyką Hania zdobyła tytuł finalisty. Gratulujemy!
Zajęcia pozalekcyjne
W naszej szkole realizowana jest działalność innowacyjna PROGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH Z GEOGRAFII, ASTRONOMII I TURYSTYKI. Obejmuje on trzy przedmioty zgodnie z zainteresowaniami uczniów oraz prowadzącego nauczyciela Janusza Bożko.
Jak są postrzegane dane przedmioty:
Wyjątkowa wartość edukacyjna geografii wynika w dużej mierze z pełnienia funkcji przedmiotu integrującego wiedzę o środowisku przyrodniczym z wiedzą społeczno-ekonomiczną i humanistyczną oraz ze sprzyjania wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Astronomia nosi dumną nazwę "królowej nauk", jest bowiem ze wszystkich nauk przyrodniczych najstarszą, a ponadto treść astronomii, wyjaśniającej istotę zjawisk odbywających się wśród odległych od nas światów gwiazd i ich zbiorowisk, specjalnie tę naukę wśród innych nauk wyróżnia".Takie wyjaśnienie astronomii znajdziemy w publikacji Świat i Życie, Zarys Encyklopedyczny Współczesnej Wiedzy i Kultury, Lwów - Warszawa 1933.
''Turystyka – l (definicja według Światowej Organizacji Turystyki): obejmuje ogół czynności osób, które podróżują i przebywają w celach wypoczynkowych, służbowych lub innych, nie dłużej niż rok bez przerwy poza swoim codziennym otoczeniem. Turystyka Kulturalna to przemieszczanie się osób z miejsc ich stałego zamieszkania do miejsc atrakcyjnych turystycznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb.''
Program skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej szczególnie zainteresowanych geografią, astronomią i turystyką. Zajęcia prowadzone są różnymi metodami, najczęściej aktywnymi. Pozwalają one poszerzyć wiedzę i umiejętności, nabyć kompetencje kluczowe. Rozwijają samodzielne myślenie, umożliwiają zdobywanie i weryfikowanie informacji. Uczą podejmowania decyzji, funkcjonowania w grupie oraz odpowiedzialności za własne posunięcia.
CELE PROGRAMU:
Geograficzne:
* Budzenie i rozwijanie zainteresowań ucznia geografią jako nauką przez uświadomienie jej przydatności w życiu i gospodarczej działalności człowieka.
*Uczenie dostrzegania, obserwowania, rozumienia i wartościowania zjawisk oraz procesów przyrodniczych zachodzących w środowisku lokalnym, regionalnym i globalnym.
*Wyjaśnienie przyczyn i skutków zróżnicowania przyrody oraz życia i działalności człowieka.
*Lokalizowanie obiektów i zjawisk oraz ocena ich z różnych punktów widzenia: moralnych, patriotycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych .
* Przydatności środowiska dla potrzeb człowieka, a także przewidywanie kierunków zmian, jakie zachodzą w wyniku działalności człowieka.
* Dostrzeganie piękna przyrody i tkwiących w niej wartości oraz odczuwanie potrzeby oszczędnego wykorzystania zasobów naturalnych Ziemi.
*Stwarzanie uczniom warunków do samodzielnego zdobywania informacji z różnych źródeł
*Wszechstronne kształtowanie osobowości uczniów, ich sprawności umysłowych i praktycznych
Turystyczne:
*Przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki, dotyczących przede wszystkim tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom uczniów.
*Zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów.
*Kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.Astronomiczne:
*Rozwijanie zainteresowań oraz kompetencji matematyczno-przyrodniczych uczniów.
*Poznanie podstawowych pojęć astronomicznych oraz poszerzenie wiadomości i umiejętności geograficznych.
*Nauka prowadzenia obserwacji i jej dokumentowania.
*Rozbudzenie ciekawości i zainteresowania światem oraz zjawiskami astronomicznymi. Popularyzacja astronomii i geografii.
Turystyczne:
*Przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki, dotyczących przede wszystkim tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom uczniów
*Zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów
*Kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże - zwłaszcza w klasach I-III. Ze względu na liczbę chętnych klasy podzielono na dwie grupy. Wszyscy systematycznie uczestniczą w zajęciach, zarówno w szkole jak i online. Uczniowie podczas pracy nie stresują się, bo nie są wystawiane oceny, rozwijają swoje zainteresowania, poszerzają wiedzę i umiejętności, zdobywają kompetencje kluczowe poprzez zabawę, metody aktywizujące i atrakcyjne ćwiczenia.
Niebo nad Astrobazami
Szkoła Podstawowa nr 2 w Gniewkowie wraz z 16 innymi szkołami województwa kujawsko-pomorskiego, została wybrana do realizacji Projektu „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”.
Celem Projektu jest zbudowanie na terenie województwa kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym i stworzenie innowacyjnych metod pracy. Szczegółowym celem Projektu jest rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów (ICT, matematyczno-przyrodniczych, języki obce, kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej), doradztwo edukacyjno-zawodowe, rozwijanie zindywidualizowanego podejścia do ucznia, szczególnie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz rozwijanie kompetencji uczniów niezbędnych na rynku poprzez staże zawodowe.
W Szkole Podstawowej nr 2 odbywają się zajęcia z astrofotografii oraz zajęcia kół astronomiczno-geograficznych: szkolne obserwatorium astronomiczne oraz astronomia i geografia dla najmłodszych. Celem zajęć z astrofotografii jest poznawanie astronomii od strony praktycznej, prowadzenie obserwacji nieba i obsługiwanie nowoczesnego sprzętu astronomicznego (astrofotograficznego). Na zajęciach uczniowie rozwijają kompetencje matematyczno-przyrodnicze oraz umiejętności uczenia się i pracy w zespole. Jednym z ważnych zadań jest przeprowadzenie doświadczeń. Pozwalają one uczniom na rozbudzenie kreatywności, ciekawości oraz sprawiają, że lepiej rozumieją otaczający świat. Zajęcia kół prowadzone są różnymi metodami, najczęściej aktywnymi. Mobilizują one uczniów do samodzielnego myślenia, zdobywania i weryfikowania informacji. Uczniowie uczą się podejmować decyzje, funkcjonować w grupie, odpowiadać za własne posunięcia. Zajęcia służą przede wszystkim do nauki fizyki, geografii i astronomii, ale w równym stopniu pozwalają odkrywać własne talenty i zainteresowania. Spotkanie z astrofotografii prowadzi nauczyciel fizyki Alina Wajer, a koła astronomiczno-geograficzne nauczyciel geografii Janusz Bożko. W naszej szkole zajęcia zostały wznowione w październiku 2020 roku. Uczęszcza na nie 28 uczniów z klas IV-VIII. Ze względu na sytuację pandemiczną na spotkania przychodzą grupy pięcioosobowe. Czekamy na powrót do szkoły, by w pełni realizować wyznaczone cele i wykorzystać jak najlepiej zakupiony sprzęt do obserwacji.
16
Dzień Dinozaura w kl. 2b
26 lutego w klasie II B odbył się „DZIEŃ DINOZAURA”. Tego dnia salę lekcyjną wypełniły tyranozaury, stegozaury, pterodaktyle i inne jaszczury z minionych epok. W prehistoryczny świat przeniosły uczniów opowiadania i filmy edukacyjne. Dzieci aktywnie brały udział w rozmaitych grach i wykonały własne dinozaury z talerzyków papierowych. Wielu tego dnia zabłysnęło swoją wiedzą, inni natomiast z dociekliwością pytali o więcej.
5
26 lutego w Polsce obchodzony jest Dzień Dinozaura
Choć dinozaury dawno już wyginęły, to nie przestają one fascynować ludzi, a szczególnie dzieci. Święto tych prehistorycznych gadów uczcili również uczniowie klasy IIIA. Trzecioklasiści poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Z wielkim zainteresowaniem oglądali ilustracje i słuchali ciekawostek o dinozaurach, przygotowanych przez kolegów z klasy. Wspaniałą przygodę zakończyły wspólne zabawy plastyczne, wykonując pracę plastyczną i figurkę dinozaura z plasteliny.
Prace plastyczne uczniów wykonane podczas zdalnego nauczania
- 69
Światowy Dzień Kota
Święto kotów, kotków i koteczków obchodzone jest 17 lutego. Warto podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka, a także konieczność i chęć niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kociakom. Uczniowie klasy II c kochają kotki, dlatego postanowili uczcić to święto w wyjątkowy sposób. Dzieci przygotowały wystawkę pięknych, samodzielnie wykonanych zwierzaczków, przebrały się za koty.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:
3
Plebiscyt na najsympatyczniejszego kota społeczności SP 2
W lutym tego roku zorganizowaliśmy plebiscyt na najsympatyczniejszego kota naszej społeczności szkolnej. Wzięło w nim udział 25 kotów, których właściciele są uczniami naszej szkoły. Wszystkie nadesłane kotki były przemiłe, sympatyczne i słodkie. Uczestnicy głosowania mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie koty pięknie prezentowały się na zdjęciach. Były wśród nich koty rasowe, domowe i tak zwane dachowce. Większość z nich zachęcała wyrazem pyszczka do oddania głosu właśnie na nich. Wybór był naprawdę bardzo trudny. W głosowaniu wzięły udział 134 osoby. Wszystkie koty otrzymały głosy od uczestników , jednak największą ilością może poszczycić się kot z numerem 16, którego właścicielką jest Iza Żbikowska z klasy 1b, kolejne miejsce zajął pupil z numerem 13, którego właścicielką jest Oliwia Popielarska z klasy 2b, a trzecią lokatę zajął kotek z numerem 24 , którego fotkę nadesłała Ola Frankowska z 2c. Zwycięski kotek otrzyma karmę, a właściciele trzech wyróżnionych kotów upominki. Dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie i życzymy dobrej zabawy ze swoimi pupilami.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Wszystkie